ใครมาถึงห้องเรียนเป็นคนแรก
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Who came to the classroom first?” is ใครมาถึงห้องเรียนเป็นคนแรก. The Thai, ใครมาถึงห้องเรียนเป็นคนแรก, can be broken down into 6 parts:"who" (ใคร), "to arrive" (มาถึง), "classroom" (ห้องเรียน), "to be" (เป็น), "person; people" (คน) and "first" (แรก).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/07/05/classroom-1167525_960_720.jpg)
Lesson words
Lesson phrases