คุณไปโรงพยาบาลครั้งสุดท้ายเมื่อไหร่
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “When was the last time you went to the hospital?” is คุณไปโรงพยาบาลครั้งสุดท้ายเมื่อไหร่. The Thai, คุณไปโรงพยาบาลครั้งสุดท้ายเมื่อไหร่, can be broken down into 5 parts:"you" (คุณ), "to go" (ไป), "hospital" (โรงพยาบาล), "last time" (ครั้งสุดท้าย) and "when" (เมื่อไหร่).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2018/11/07/ziekenhuis.jpg?h=bd4ddddf)