เด็กผู้ชายสองคนและกวางที่สวนสัตว์
![Two boys and a deer at the zoo. The Thai for "two boys and a deer at the zoo" is "เด็กผู้ชายสองคนและกวางที่สวนสัตว์". Two boys and a deer at the zoo. The Thai for "two boys and a deer at the zoo" is "เด็กผู้ชายสองคนและกวางที่สวนสัตว์".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/05/26/rohtak_mini_zoo_offers_a_structured_fun_and_hands-on_learning_environment_for_kids.jpg?h=f4fa4a87)
Literal Breakdown
Recording | English | Thai | Learn |
---|---|---|---|
boy | เด็กผู้ชาย |
||
two (2) | สอง |
||
person; people | คน |
||
and | และ |
||
deer | กวาง |
||
at; in the location of | ที่ |
||
zoo | สวนสัตว์ |
Summary
The Thai translation for “two boys and a deer at the zoo” is เด็กผู้ชายสองคนและกวางที่สวนสัตว์. The Thai, เด็กผู้ชายสองคนและกวางที่สวนสัตว์, can be broken down into 7 parts:"boy" (เด็กผู้ชาย), "two (2)" (สอง), "person; people" (คน), "and" (และ), "deer" (กวาง), "at; in the location of" (ที่) and "zoo" (สวนสัตว์).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/person-1911.jpg)
Lesson words
Lesson phrases