ผู้หญิงเท้าเปล่าสามคนยิ้มและนั่งบนม้านั่ง
![Three barefoot females smiling and sitting on a bench. The Thai for "three barefoot females smiling and sitting on a bench" is "ผู้หญิงเท้าเปล่าสามคนยิ้มและนั่งบนม้านั่ง". Three barefoot females smiling and sitting on a bench. The Thai for "three barefoot females smiling and sitting on a bench" is "ผู้หญิงเท้าเปล่าสามคนยิ้มและนั่งบนม้านั่ง".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/04/21/3_barefoot_females_smiling_and_sitting_on_a_bench.jpg?h=0231a19b)
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “three barefoot females smiling and sitting on a bench” is ผู้หญิงเท้าเปล่าสามคนยิ้มและนั่งบนม้านั่ง. The Thai, ผู้หญิงเท้าเปล่าสามคนยิ้มและนั่งบนม้านั่ง, can be broken down into 9 parts:"woman" (ผู้หญิง), "barefoot" (เท้าเปล่า), "three (3)" (สาม), "person; people" (คน), "to smile" (ยิ้ม), "and" (และ), "to sit" (นั่ง), "on; above" (บน) and "bench" (ม้านั่ง).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/and-99375_1920.jpg)
Lesson words