เริ่มเรียนวันที่ห้ามีนาคม
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “The class starts on the 5th of March.” is เริ่มเรียนวันที่ห้ามีนาคม. The Thai, เริ่มเรียนวันที่ห้ามีนาคม, can be broken down into 5 parts:"to begin; to start (short form)" (เริ่ม), "to study" (เรียน), "date" (วันที่), "five (5)" (ห้า) and "March" (มีนาคม).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/12/04/to-study-children-286239_1920.jpg)
Lesson words
Lesson phrases