กรุณาวางหนังสือไว้บนโต๊ะ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Please put the books on the table.” is กรุณาวางหนังสือไว้บนโต๊ะ. The Thai, กรุณาวางหนังสือไว้บนโต๊ะ, can be broken down into 6 parts:"please" (กรุณา), "to put down" (วาง), "book" (หนังสือ), "to put in place; is placed" (ไว้), "on; above" (บน) and "table" (โต๊ะ).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/10/11/table.jpg)
Lesson words
Lesson phrases