เดือนหน้าคือเดือนกุมภาพันธ์
Literal Breakdown
Recording | English | Thai | Learn |
---|---|---|---|
month | เดือน |
||
next | หน้า |
||
that is; namely | คือ |
||
month | เดือน |
||
February | กุมภาพันธ์ |
Summary
The Thai translation for “Next month is February.” is เดือนหน้าคือเดือนกุมภาพันธ์. The Thai, เดือนหน้าคือเดือนกุมภาพันธ์, can be broken down into 5 parts:"month" (เดือน), "next" (หน้า), "that is; namely" (คือ), "month" (เดือน) and "February" (กุมภาพันธ์).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/04/21/February-1947567_1920.jpg?h=76729475)
Lesson words
Lesson phrases