สุขสันต์วันคริสต์มาส
![Merry Christmas!. The Thai for "Merry Christmas!" is "สุขสันต์วันคริสต์มาส". Merry Christmas!. The Thai for "Merry Christmas!" is "สุขสันต์วันคริสต์มาส".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2020/01/12/christmas-3024428_960_720.jpg?h=ea27c617)
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Merry Christmas!” is สุขสันต์วันคริสต์มาส. The Thai, สุขสันต์วันคริสต์มาส, can be broken down into 3 parts:"to wish happiness and bliss" (สุขสันต์), "day" (วัน) and "Christmas" (คริสต์มาส).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2020/01/12/christmas-3024428_960_720.jpg?h=ea27c617)
Lesson words
Lesson phrases