มันใช้เวลาประมาณสามสิบนาที
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “It takes about thirty minutes.” is มันใช้เวลาประมาณสามสิบนาที. The Thai, มันใช้เวลาประมาณสามสิบนาที, can be broken down into 6 parts:"it" (มัน), "to use" (ใช้), "time" (เวลา), "about; approximately" (ประมาณ), "thirty (30)" (สามสิบ) and "minute" (นาที).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2015/11/14/30-road-710905_1920_0.jpg)
Lesson words
Lesson phrases