ฉันถูกเลือกปฏิบัติเพราะภาษาของฉัน
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I was discriminated against because of my language.” is ฉันถูกเลือกปฏิบัติเพราะภาษาของฉัน. The Thai, ฉันถูกเลือกปฏิบัติเพราะภาษาของฉัน, can be broken down into 6 parts:"I (female speaker)" (ฉัน), "a verb particle reflecting passive voice" (ถูก), "to discriminate against" (เลือกปฏิบัติ), "because (short form)" (เพราะ), "language" (ภาษา) and "my; mine (for female speakers)" (ของฉัน).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/12/29/greek-887735_960_720.jpg?h=3a7f542f)