ผมเห็นบีเวอร์ที่ริมแม่น้ำ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I saw a beaver at the riverside.” is ผมเห็นบีเวอร์ที่ริมแม่น้ำ. The Thai, ผมเห็นบีเวอร์ที่ริมแม่น้ำ, can be broken down into 6 parts:"I (male speaker)" (ผม), "to see" (เห็น), "beaver" (บีเวอร์), "at; in the location of" (ที่), "edge; rim" (ริม) and "river" (แม่น้ำ).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2020/09/12/river.jpg)
Lesson words
Lesson phrases