ฉันชอบว่ายน้ำแต่เกลียดการวิ่ง
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I like swimming but hate running.” is ฉันชอบว่ายน้ำแต่เกลียดการวิ่ง. The Thai, ฉันชอบว่ายน้ำแต่เกลียดการวิ่ง, can be broken down into 6 parts:"I (female speaker)" (ฉัน), "to like" (ชอบ), "to swim" (ว่ายน้ำ), "but" (แต่), "to hate" (เกลียด) and "running" (การวิ่ง).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/to-like-264595_1.jpg)
Lesson words
Lesson phrases