ผมว่านั่นมันน่าเกลียด
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I find that ugly.” is ผมว่านั่นมันน่าเกลียด. The Thai, ผมว่านั่นมันน่าเกลียด, can be broken down into 5 parts:"I (male speaker)" (ผม), "as; that" (ว่า), "that" (นั่น), "it" (มัน) and "ugly" (น่าเกลียด).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2018/02/07/mask-99941_1920.jpg)
Lesson words
Lesson phrases