ฉันซื้อพวงกุญแจจากร้านขายของฝาก
![I bought a keychain from a souvenir shop.. The Thai for "I bought a keychain from a souvenir shop." is "ฉันซื้อพวงกุญแจจากร้านขายของฝาก". I bought a keychain from a souvenir shop.. The Thai for "I bought a keychain from a souvenir shop." is "ฉันซื้อพวงกุญแจจากร้านขายของฝาก".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/12/06/that_eiffel_tower_key_chain_2009.jpg?h=8525b6d5)
Literal Breakdown
Recording | English | Thai | Learn |
---|---|---|---|
I (female speaker) | ฉัน |
||
to buy | ซื้อ |
||
keychain; keyring | พวงกุญแจ |
||
from | จาก |
||
souvenir shop | ร้านขายของฝาก |
Summary
The Thai translation for “I bought a keychain from a souvenir shop.” is ฉันซื้อพวงกุญแจจากร้านขายของฝาก. The Thai, ฉันซื้อพวงกุญแจจากร้านขายของฝาก, can be broken down into 5 parts:"I (female speaker)" (ฉัน), "to buy" (ซื้อ), "keychain; keyring" (พวงกุญแจ), "from" (จาก) and "souvenir shop" (ร้านขายของฝาก).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/06/23/shop_in_the_carrousel_du_louvre_3.jpg?h=555df7a8)
Lesson words