ผมกำลังอ่านหนังสือในห้องสมุด
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I am reading a book in the library.” is ผมกำลังอ่านหนังสือในห้องสมุด. The Thai, ผมกำลังอ่านหนังสือในห้องสมุด, can be broken down into 6 parts:"I (male speaker)" (ผม), "-ing; in the act of" (กำลัง), "to read" (อ่าน), "book" (หนังสือ), "in" (ใน) and "library" (ห้องสมุด).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/22/book.jpg)
Lesson words
Lesson phrases
Acknowledgements
English source