นักเทนนิสหญิงจับมือกันหลังจบการแข่งขัน
![Female tennis players shake hands after a match. The Thai for "female tennis players shake hands after a match" is "นักเทนนิสหญิงจับมือกันหลังจบการแข่งขัน". Female tennis players shake hands after a match. The Thai for "female tennis players shake hands after a match" is "นักเทนนิสหญิงจับมือกันหลังจบการแข่งขัน".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/05/04/tennis_shake_hands_after_match.jpg?h=96277858)
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “female tennis players shake hands after a match” is นักเทนนิสหญิงจับมือกันหลังจบการแข่งขัน. The Thai, นักเทนนิสหญิงจับมือกันหลังจบการแข่งขัน, can be broken down into 7 parts:"tennis player" (นักเทนนิส), "female" (หญิง), "to shake hands" (จับมือ), "word added to the end of a verb in the event that there are two or more people" (กัน), "after (short form)" (หลัง), "end; finale" (จบ) and "competition" (การแข่งขัน).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/05/04/competition_tennis_alger_2016.jpg?h=69652ece)