คุณดื่มกาแฟใส่น้ำตาลไหมครับ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Do you drink coffee with sugar? (male polite form)” is คุณดื่มกาแฟใส่น้ำตาลไหมครับ. The Thai, คุณดื่มกาแฟใส่น้ำตาลไหมครับ, can be broken down into 7 parts:"you" (คุณ), "to drink" (ดื่ม), "coffee" (กาแฟ), "to put in" (ใส่), "sugar" (น้ำตาล), "question particle" (ไหม) and "polite particle for male speakers" (ครับ).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2017/01/18/drink-601568_1920.jpg)