ทั้งคู่มาถึงที่นี่แล้ว
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Both of them have arrived here.” is ทั้งคู่มาถึงที่นี่แล้ว. The Thai, ทั้งคู่มาถึงที่นี่แล้ว, can be broken down into 4 parts:"both" (ทั้งคู่), "to arrive" (มาถึง), "here" (ที่นี่) and "already; in the past" (แล้ว).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2017/11/01/hand-1367746.png)
Lesson words
Lesson phrases