หญิงชราเช็ดหน้าต่างบนบันได
![An old woman on a ladder cleaning windows. The Thai for "an old woman on a ladder cleaning windows" is "หญิงชราเช็ดหน้าต่างบนบันได". An old woman on a ladder cleaning windows. The Thai for "an old woman on a ladder cleaning windows" is "หญิงชราเช็ดหน้าต่างบนบันได".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/06/08/untitled-21_0.jpg?h=8923ddde)
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “an old woman on a ladder cleaning windows” is หญิงชราเช็ดหน้าต่างบนบันได. The Thai, หญิงชราเช็ดหน้าต่างบนบันได, can be broken down into 6 parts:"female" (หญิง), "old (formal)" (ชรา), "to wipe; to dust" (เช็ด), "window" (หน้าต่าง), "on; above" (บน) and "stairs" (บันได).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/06/08/untitled-21_0.jpg?h=8923ddde)
Lesson words
Lesson phrases