ผู้หญิงสะพายกระเป๋าสีดำที่หน้าน้ำพุ
![A woman carrying a black bag in front of a fountain. The Thai for "a woman carrying a black bag in front of a fountain" is "ผู้หญิงสะพายกระเป๋าสีดำที่หน้าน้ำพุ". A woman carrying a black bag in front of a fountain. The Thai for "a woman carrying a black bag in front of a fountain" is "ผู้หญิงสะพายกระเป๋าสีดำที่หน้าน้ำพุ".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/03/23/black_short_sleeved_turtleneck_houndstooth_mini_skirt_polka_dot_tights_and_black_boots_23037365472.jpg?h=a6da41a2)
Literal Breakdown
Recording | English | Thai | Learn |
---|---|---|---|
woman | ผู้หญิง |
||
to sling over the shoulder | สะพาย |
||
bag; pouch | กระเป๋า |
||
black colour | สีดำ |
||
at; in the location of | ที่ |
||
front | หน้า |
||
fountain | น้ำพุ |
Summary
The Thai translation for “a woman carrying a black bag in front of a fountain” is ผู้หญิงสะพายกระเป๋าสีดำที่หน้าน้ำพุ. The Thai, ผู้หญิงสะพายกระเป๋าสีดำที่หน้าน้ำพุ, can be broken down into 7 parts:"woman" (ผู้หญิง), "to sling over the shoulder" (สะพาย), "bag; pouch" (กระเป๋า), "black colour" (สีดำ), "at; in the location of" (ที่), "front" (หน้า) and "fountain" (น้ำพุ).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/12/10/woman.jpg)