ช่างภาพนั่งอยู่ด้านบนของรถเพื่อถ่ายรูปผู้ชายตัวสูง
![A photographer sitting on top of car photographing a tall man. The Thai for "a photographer sitting on top of car photographing a tall man" is "ช่างภาพนั่งอยู่ด้านบนของรถเพื่อถ่ายรูปผู้ชายตัวสูง". A photographer sitting on top of car photographing a tall man. The Thai for "a photographer sitting on top of car photographing a tall man" is "ช่างภาพนั่งอยู่ด้านบนของรถเพื่อถ่ายรูปผู้ชายตัวสูง".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/05/18/photographer_seated_on_top_of_car_photographing_tall_man_in_top_hat_lccn92501040.jpg?h=2d6ef2ab)
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “a photographer sitting on top of car photographing a tall man” is ช่างภาพนั่งอยู่ด้านบนของรถเพื่อถ่ายรูปผู้ชายตัวสูง. The Thai, ช่างภาพนั่งอยู่ด้านบนของรถเพื่อถ่ายรูปผู้ชายตัวสูง, can be broken down into 12 parts:"cameraman; photographer" (ช่างภาพ), "to sit" (นั่ง), "is located at; to live at" (อยู่), "side; facet" (ด้าน), "on; above" (บน), "of; belonging to" (ของ), "car; vehicle" (รถ), "for the purpose of..." (เพื่อ), "to take a picture; to take a photograph" (ถ่ายรูป), "man; boy" (ผู้ชาย), "body (informal)" (ตัว) and "tall; high" (สูง).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/car-ford-63930_1920_1.jpg)
Lesson words