แฮมเบอร์เกอร์กับเฟรนช์ฟรายในกล่อง
![A hamburger with french fries in a box. The Thai for "a hamburger with french fries in a box" is "แฮมเบอร์เกอร์กับเฟรนช์ฟรายในกล่อง". A hamburger with french fries in a box. The Thai for "a hamburger with french fries in a box" is "แฮมเบอร์เกอร์กับเฟรนช์ฟรายในกล่อง".](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2023/03/09/burger_with_french_fries.jpg?h=6218f531)
Literal Breakdown
Recording | English | Thai | Learn |
---|---|---|---|
hamburger | แฮมเบอร์เกอร์ |
||
with | กับ |
||
chips; french fries | เฟรนช์ฟราย |
||
in | ใน |
||
box | กล่อง |
Summary
The Thai translation for “a hamburger with french fries in a box” is แฮมเบอร์เกอร์กับเฟรนช์ฟรายในกล่อง. The Thai, แฮมเบอร์เกอร์กับเฟรนช์ฟรายในกล่อง, can be broken down into 5 parts:"hamburger" (แฮมเบอร์เกอร์), "with" (กับ), "chips; french fries" (เฟรนช์ฟราย), "in" (ใน) and "box" (กล่อง).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2015/12/18/hamburger.jpg)
Lesson words
Lesson phrases