ผู้หญิงชอบซื้อน้ำหอมมากๆ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Women like to buy perfume a lot.” is ผู้หญิงชอบซื้อน้ำหอมมากๆ. The Thai, ผู้หญิงชอบซื้อน้ำหอมมากๆ, can be broken down into 6 parts:"woman" (ผู้หญิง), "to like" (ชอบ), "to buy" (ซื้อ), "perfume" (น้ำหอม), "much; many" (มาก) and "symbol for repeat" (ๆ ไม้ยมก).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/04/03/to-buy-bag-15841_1920.jpg)
Lesson words
Lesson phrases