วันนี้หนาวกว่าเมื่อวานนี้
Summary
The Thai translation for “Today is colder than yesterday.” is วันนี้หนาวกว่าเมื่อวานนี้. The Thai, วันนี้หนาวกว่าเมื่อวานนี้, can be broken down into 3 parts:"today" (วันนี้), "colder" (หนาวกว่า) and "yesterday" (เมื่อวานนี้).Practice Lesson
Lesson
![](https://test.lingopolo.org/themes/blingotik/images/dummy-lesson.jpg)
Lesson words
Lesson phrases