ประตูผู้โดยสารขาเข้าอยู่ชั้นสอง
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “The arrival gate is on the second floor.” is ประตูผู้โดยสารขาเข้าอยู่ชั้นสอง. The Thai, ประตูผู้โดยสารขาเข้าอยู่ชั้นสอง, can be broken down into 6 parts:"door" (ประตู), "passenger" (ผู้โดยสาร), "arrival" (ขาเข้า), "is located at; to live at" (อยู่), "floor; storey" (ชั้น) and "two (2)" (สอง).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2019/12/05/2-pay-751322.jpg)
Lesson words
Lesson phrases