บางเวลาฉันรู้สึกไม่อยากทำงาน
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Sometimes I feel like I don’t want to work.” is บางเวลาฉันรู้สึกไม่อยากทำงาน. The Thai, บางเวลาฉันรู้สึกไม่อยากทำงาน, can be broken down into 6 parts:"sometimes" (บางเวลา), "I (female speaker)" (ฉัน), "to feel" (รู้สึก), "no; not" (ไม่), "to want to" (อยาก) and "to work" (ทำงาน).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/to-work-681550_1920.jpg)
Lesson words