โดยปกติฉันอาบน้ำในตอนเช้า
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I usually have a shower in the morning” is โดยปกติฉันอาบน้ำในตอนเช้า. The Thai, โดยปกติฉันอาบน้ำในตอนเช้า, can be broken down into 6 parts:"usually" (โดยปกติ), "I (female speaker)" (ฉัน), "to shower" (อาบน้ำ), "in" (ใน), "period of time" (ตอน) and "morning" (เช้า).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/bath-465577_1920.jpg)
Lesson words
Lesson phrases