ฉันชอบพักผ่อนหลังจากทำงาน
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “I like to rest after work.” is ฉันชอบพักผ่อนหลังจากทำงาน. The Thai, ฉันชอบพักผ่อนหลังจากทำงาน, can be broken down into 5 parts:"I (female speaker)" (ฉัน), "to like" (ชอบ), "to rest" (พักผ่อน), "after" (หลังจาก) and "to work" (ทำงาน).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/to-work-681550_1920.jpg)
Lesson words
Lesson phrases