คุณอ่านหนังสือเล่มนั้นแล้วหรือยังครับ
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “Have you read that book yet? (male polite form)” is คุณอ่านหนังสือเล่มนั้นแล้วหรือยังครับ. The Thai, คุณอ่านหนังสือเล่มนั้นแล้วหรือยังครับ, can be broken down into 9 parts:"you" (คุณ), "to read" (อ่าน), "book" (หนังสือ), "classifier for books, candles, scissors, knives and needles" (เล่ม), "that; those" (นั้น), "already; in the past" (แล้ว), "indicates a question, when the expected answer is known" (หรือ), "yet" (ยัง) and "polite particle for male speakers" (ครับ).Practice Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2016/08/29/read-515531_1920.jpg)
Lesson words