คุณมีกล่องสีน้ำตาลขายไหม
Literal Breakdown
Summary
The Thai translation for “do you have a brown box for sale?” is คุณมีกล่องสีน้ำตาลขายไหม. The Thai, คุณมีกล่องสีน้ำตาลขายไหม, can be broken down into 6 parts:"you" (คุณ), "to have" (มี), "box" (กล่อง), "brown colour" (สีน้ำตาล), "to sell" (ขาย) and "question particle" (ไหม).Practice Lesson
Lesson
![](/thai/sites/lingopolo.org.thai/files/styles/entry/public/images/2017/03/24/to-have-banknotes.jpg)
Lesson words
Lesson phrases